LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Chłodziarko-zamrażarka – jak wybrać?

jaka chlodziarke wybrac

Spis treści

Wśród podstawowych urządzeń AGD w każdym domu wymienić należy chłodziarko-zamrażarkę wolnostojącą lub chłodziarko-zamrażarkę do zabudowy. Można przechowywać w niej żywność, aby nie straciła ona swojej świeżości. Najnowsze chłodziarko-zamrażarki posiadają szereg nowoczesnych funkcji, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Jednak najczęściej podejmując decyzję o wyborze chłodziarko-zamrażarki należy wybierać spośród produktów wolnostojących oraz do zabudowy. Chłodziarko-zamrażarka, obok lodówki to jeden z najczęściej zabudowywanych urządzeń AGD.

Wynika to z faktu, że wiele osób pragnie posiadać jednolitą zabudowę na całej kuchni, nie tracąc jednocześnie funkcjonalności. Najlepiej zatem decyzję o zakupie chłodziarko-zamrażarki pod zabudowę podjąć już podczas projektowania i urządzania kuchni. Chłodziarko-zamrażarka pod zabudowę wymaga bardzo wysokiej precyzji zwłaszcza podczas planowania rozmieszczenia i montażu poszczególnych elementów. Nierzadko okazuje się, że nawet kilka brakujących sentymetrów może przesądzić o niemożliwości montażu sprzętu. Z kolei głównym czynnikiem przemawiającym za zakupem chłodziarko-zamrażarki wolnostojące jest cena sprzętu. Najczęściej produkty wolnostojące mogą być nawet o kilkaset złotych tańsze, aniżeli ich odpowiedniki przeznaczone do zabudowy. Ponadto sprzęt wolnostojący jest łatwiejszy w serwisie, zwłaszcza w sytuacji jakiejkolwiek awarii.

Idealna chłodziarko-zamrażarka do kuchni

Podczas projektowania kuchni należy zwrócić uwagę na wielkość chłodziarko-zamrażarki. Zupełnie inne wymiary mają produkty do małego mieszkania, inne zaś do domu z większą kuchnią. Wybór jest jednak olbrzymi. Chłodziarko-zamrażarka – wolnostojąca czy pod zabudowę? W tym artykule odpowiadamy. Należy przy tym pamiętać, że kupując chłodziarko-zamrażarkę do zabudowy należy zachować wysoką precyzję. Najmniejsze modele chłodziarek i zamrażarek do zabudowy osiągają wysokość poniżej 60 cm. Jednak można wybrać także ogromne modele, które mają ponad 2 m wysokości. Natomiast jeżeli chłodziarko-zamrażarka ma znaleźć się we wnęce, wówczas należy idealnie dopasować jej szerokość. Oczywiście znacznie łatwiej jest w przypadku większej kuchni, w których sprzęt może mieć nawet 90 cm szerokości. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także chłodziarko-zamrażarki podblatowe. Są to produkty ze zdejmowanym blatem, które idealnie zmieszczą się pod blatem kuchennym. Najczęściej ich wysokość to 80 cm. Ważne jest także ile drzwi będzie miała chłodziarko-zamrażarka. W przypadku niewielkich kuchni lepiej sprawdzają się urządzenia jedno drzwiowe. Natomiast jeżeli kuchnia jest wystarczająco duża, wówczas bardziej komfortowym rozwiązaniem jest chłodziarko-zamrażarka dwurzędowa.

Efektywność energetyczna oraz hałas urządzenia

Klasy efektywności energetycznej w przypadku chłodziarko-zamrażarek oznaczone są jako litery od D do A+++. Przy czym litera D wskazuje na najwyższe zużycie energii elektrycznej, natomiast litera A na minimalne zużycie. W praktyce jednak coraz więcej urządzeń posiada klasę energetyczną A. Istotny jest również hałas, który zostaje wytwarzany podczas pracy urządzenia. Najczęściej chłodziarko-zamrażarki są bardzo ciche. Jest to ważne, gdyż urządzenia te prasują przez całą dobę. O ile w dzień nie słychać ich prawie w ogóle, natomiast nocą dźwięki mogą być wyraźniejsze. Dotyczy to zwłaszcza chłodziarko-zamrażarek, które generują hałas sięgający Powyżej 40 dB. Dla niektórych osób może być on niekorzystny zwłaszcza nocą.

Powiązane artykuły