LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Jak dbać o zęby? Kilka porad!

dbanie o zeby

Spis treści

Każdy z nas już od najmłodszych lat słyszał takie hasła jak „myj zęby po każdym posiłku” lub „zdrowe zęby to podstawa”. Choć brzmi to, jak wyświechtany frazes to warto być świadomym, że dbanie o higienę jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dlaczego jest tak ważne? W jaki sposób skutecznie dbać o zęby? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne?

Powodów, dla których należy dbać o uzębienie, wymienić można wiele. Jednym z najważniejszych jest zapobieganie powstawaniu próchnicy. Próchnica jest to choroba bakteryjna, która atakuje zęby, prowadząc do erozji szkliwa i tworzenia się ubytków. Sposobem na usunięcie bakterii i tym samym zapobiegnięcie próchnicy jest regularne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej oraz używanie nici dentystycznej.

Warto pamiętać, że celem dbania o higienę jamy ustnej są nie tylko zdrowe zęby, ale również zdrowe dziąsła. Zaniedbywanie odpowiedniej higieny może prowadzić do powstania stanu zapalnego, zwanego zapaleniem dziąseł. Jest to choroba, która w przypadku dalszych zaniedbań i braku leczenia może prowadzić nawet do utraty uzębienia.

Dbanie o higienę jamy ustnej pozwala również zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia. Wśród nich wymienić można m.in. paradontozę, która również spowodowana jest przez bakterie, które gromadzą się na zębach i wokół nich. Mogą one prowadzić do utraty kości i tkanki przyzębia, co z kolei może skutkować utratą zębów. Jeżeli jesteś zainteresowany sprawdzeniem stanu swojego uzębienia, sprawdź frazę ortodonta NFZ Warszawa.

Zobacz także: https://stylowakobieta.com.pl/krzywe-zeby-jak-je-wyprostowac/

W jaki sposób skutecznie dbać o zęby? Praktyczne porady

Absolutną podstawą dbania o zęby jest regularne szczotkowanie. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty. W przypadku osób o wrażliwych dziąsłach warto używać miękkiej szczoteczki, która nie uszkadza szkliwa. Aby dodatkowo wzmocnić szkliwo i skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy, warto stosować pastę zawierającą fluor.

Oprócz tego należy wykonywać płukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem. Może pomóc to w usunięciu bakterii, a także osłabieniu ich zdolności do tworzenia płytki nazębnej. Dobrze jest również korzystać z nici dentystycznej. Pomaga ona w usunięciu resztek jedzenia i bakterii, które gromadzą się pomiędzy zębami, gdzie szczoteczka zazwyczaj nie dociera.

Dobrym pomysłem będzie także ograniczenie spożywania słodyczy i napojów gazowanych. Zawierają one bardzo duże ilości cukru, który może przyczyniać się do powstawania próchnicy. Warto więc ograniczyć spożycie wyżej wymienionych produktów do minimum. Nie można zapominać również o regularnych wizytach u stomatologa, które pomogą w kontroli zdrowia jamy ustnej. Ofertę profesjonalnych usług stomatologicznych znajdziesz pod linkiem https://mcs-przychodnia.pl/.

Powiązane artykuły