LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Konto oszczędnościowe czy lokata – co wybrać?

Spis treści

Konta oszczędnościowe i lokaty terminowe znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. To produkty służące pomnażaniu gromadzonych oszczędności. Określenie, który z nich jest lepszy nie jest jednoznaczne i uzależnione od naszych preferencji. Podpowiadamy, którą opcję wybrać.

Konto oszczędnościowe to bardzo elastyczny produkt bankowy, który umożliwia wpłatę i wypłatę gromadzonych środków bez utraty naliczonych odsetek. Z kolei w przypadku lokaty w zamian za przelanie środków na umówiony czas klient banku otrzymuje odsetki. Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje zazwyczaj utratą części bądź całości naliczonych odsetek. Zobacz więc jak dopasować odpowiednią opcję do Twoich potrzeb.

Co to jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to depozyt składany w banku na określony. Zazwyczaj za zerwanie lokaty poniesiemy konsekwencje finansowe. Bank w umowie otwarcia lokaty zastrzega sobie bowiem, że w takiej sytuacji naliczone odsetki zostaną obniżone albo w ogóle ich nie będzie. Znacząca większość lokat ma oprocentowanie stałe. Zakładając lokatę trzeba też zwrócić uwagę na warunki, na jakich będzie odnowiona.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe pozwala na większą swobodę dysponowania pieniędzmi. Środki można w każdym momencie wpłacać i wypłacać z rachunku. Najczęściej wypłaty są jednak  limitowane – np. za więcej niż jeden przelew w miesiącu zapłacimy dodatkową opłatę. Zbyt częste sięganie po oszczędności może zatem spowodować, że na koncie nie tylko nic nie zarobimy, ale nawet stracimy. Rachunek oszczędnościowy opiera się na oprocentowaniu zmiennym. Odsetki od zgromadzonych na nim środków naliczane są co miesiąc. Każda wpłata na konto oszczędnościowe powiększa kwotę, od której są naliczane odsetki. Trzeba zwrócić uwagę na to, że niektóre banki oferują atrakcyjne oprocentowanie przez pierwszych kilka miesięcy posiadania konta i/lub do określonej kwoty.

Co wybrać konto oszczędnościowe a lokata?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego podejścia do oszczędzania.

Konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie oszczędzać i wpłacać niewielkie kwoty. Jego elastyczność pozwala na dopłacanie nawet niewielkich kwot do kapitału. Warto pamiętać, że jeśli planujesz częściej niż raz w miesiącu wypłacać środki z rachunku oszczędnościowego, to koszty zjedzą naliczane odsetki. W takim przypadku należy rozważyć podzielenie funduszy na kilka kont lub wybór takiej oferty, gdzie za kolejne wypłaty bank nie nalicza opłat.

Lokaty terminowe to dobry wybór, gdy mamy większą kwotę pieniędzy i jesteśmy w stanie ulokować ją na określony czas. Przeważnie na im dłuższą lokatę się zdecydujemy, tym wyższy będzie zysk. Utrata odsetek spowoduje, że nie będziemy skłonni do zerwania umowy i wydania kwoty w nieprzemyślany sposób.

Powiązane artykuły