LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Lęki – czym są i w jaki sposób są leczone?

leczenie lekow

Spis treści

Lęki dotykają wielu osób. Czym dokładnie są? W jaki sposób można sobie z nimi radzić?

Czym są zaburzenia lękowe – lęki?

Lęki to emocjonalne reakcje na postrzegane zagrożenie lub niebezpieczeństwo. Są to normalne i powszechne emocje, które mogą różnić się intensywnością i czasem trwania zależnie od ich przyczyny i indywidualnej reakcji.

Zaburzenia lękowe mogą odnosić się do konkretnych przedmiotów, sytuacji, czynności, a nawet abstrakcyjnych pojęć.

W jaki sposób objawiają się lęki?

Podczas gdy niektóre lęki są stosunkowo łagodne i możliwe do opanowania, inne mogą być poważne i wyniszczające, prowadząc do znacznego stresu i zakłóceń w codziennym życiu.

Wobec tego osoby, które mają zaburzenia lękowe, mogą mieć w związku z nimi mniej nasilone objawy, na przykład są to objawy związane z uczuciem dyskomfortu albo niepokoju, ale również mogą pojawiać się nasilone objawy, na przykład przyspieszone bicie serca, potliwość. Dodatkowo osoby z lękami często unikają sytuacji, w których mogą być one narażone na pojawienie się tego typu sytuacji.

Jak można leczyć zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe można leczyć z wykorzystaniem różnych technik. Zaliczane są do nich w szczególności:

Działania samodzielne

W przypadku łagodnych lęków skuteczne mogą być techniki stosowane we własnym zakresie. Może to obejmować wykorzystanie technik relaksacyjnych, ćwiczeń głębokiego oddychania, stopniowe wystawianie się na obiekt lub sytuację wywołującą lęki, medytację.

Psychoterapia

Psychoterapia, w szczególności terapia poznawczo-behawioralna, jest popularną metodą leczenia lęków i fobii. Dzięki niej można identyfikować i modyfikować irracjonalne myśli i przekonania związane ze strachem.

Grupy wsparcia

Dołączanie do grup wsparcia lub udział w sesjach terapii grupowej z innymi osobami, które mają podobne obawy, może również pomóc w przypadku pojawienia się objawów lękowych. Dzielenie się doświadczeniami i uczenie się strategii radzenia sobie od innych może być pomocne w radzeniu sobie ze strachem, co przekłada się na jeszcze lepsze efekty terapii.

Leki

W niektórych przypadkach mogą być zastosowane leki pomagające radzić sobie z objawami związanymi z lękami i zaburzeniami lękowymi. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i benzodiazepiny to powszechnie stosowane leki, które mogą pomóc zmniejszyć objawy lękowe. Leki są zwykle stosowane w połączeniu z terapią w cięższych przypadkach lub gdy inne działania okazały się nieskuteczne.

Gdy konieczne jest leczenie psychiatryczne, konieczny jest psychiatra Poznań prywatnie można dostać się do niego szybciej niż na NFZ.

Powiązane artykuły