LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Olejowanie podłóg – na czym polega, jakie ma korzyści, kiedy należy je prowadzić?

jak przeprowadzic olejowanie podlog

Spis treści

Olejowanie podłóg drewnianych to proces nakładania specjalnego produktu na bazie oleju na powierzchnię drewna w celu ochrony i poprawy jego wyglądu. Co warto wiedzieć na temat olejowania podłóg? Oto najważniejsze kwestie!

Na czym polega olejowanie podłogi?

Olejowanie polegające na nałożeniu na podłogę specjalnego oleju zapewnia warstwę ochronną, która pomaga chronić drewno przed wilgocią, plamami i codziennym zużyciem.

Olej pomaga odpychać płyny, zmniejszając ryzyko uszkodzenia drewna przez wodę i jego wypaczenia. Podłogi olejowane są dzięki temu bardziej odporne na zarysowania i otarcia w porównaniu z drewnem litym.

Jakie zalety ma olejowanie podłóg z drewna?

Po aplikacji olej wnika we włókna drewna, podkreślając jego naturalne piękno. Uwydatnia rysunek słojów i wzbogaca jego kolor, nadając podłodze ciepły wygląd.

Podłogi olejowane są również naturalne w dotyku, ponieważ olej nie tworzy grubej warstwy na powierzchni, jak ma to miejsce w przypadku lakieru.

Podłogi olejowane są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, chociaż należy pamiętać o tym, że wymagane jest stosowanie odpowiedniego rodzaju preparatów.

Olej tworzy na nich oddychające i elastyczne wykończenie, które pozwala drewnu naturalnie rozszerzać się i kurczyć wraz ze zmianami wilgotności.

Jeśli podłoga zostanie zarysowana lub uszkodzona, można ją naprawić miejscowo, nakładając dodatkowy olej na uszkodzony obszar, bez konieczności szlifowania i odnawiania całej podłogi.

Wiele olejów do podłóg drewnianych jest wytwarzanych z naturalnych składników pochodzenia roślinnego, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska opcją w porównaniu z lakierami.

Kiedy przeprowadzi się olejowanie podłóg drewnianych, po jakimś czasie dochodzi jednak do starcia się oleju i może ona wyglądać na matową lub zużytą. W takim przypadku można ją odnowić poprzez ponowne nałożenie świeżej warstwy oleju.

Jak często powinno się olejować podłogi?

Należy pamiętać, że olejowanie podłóg drewnianych jest bardziej wymagające w porównaniu do lakierowania, ponieważ podłogi tego typu wymagają regularnej konserwacji i ponownego nanoszenia oleju, aby były odpowiednio chronione i wyglądały jak najlepiej.

Częstotliwość ponownego nakładania preparatu zależy od czynników, takich jak rodzaj zastosowanego oleju, natężenie ruchu i rodzaj drewna.

W tym przypadku zaleca się postępować zgodnie z wytycznymi producenta i skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania instrukcji konserwacji drewnianej podłogi.

Również olejowanie podłóg drewnianych można zlecić zewnętrznym firmom, które mogą zaoferować w tym zakresie kompleksową obsługę.

Powiązane artykuły