LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

RRSO – wszystko co musisz wiedzieć o kredycie / kredyt gotówkowy

Spis treści

Okazuje się, że Polacy, którzy zaciągają kredyt gotówkowy, najczęściej interesują się jedynie wysokością miesięcznych rat i okresem trwania umowy kredytowej. Priorytetem jest jednak RRSO, czyli czynnik, który określa wszystkie koszty takiego zobowiązania. Poznaj szczegóły.

 

Czym jest RRSO?

RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To wskaźnik, który wskazuje na całkowity koszt kredytu, który zaciąga kredytobiorca. To właśnie ten czynnik, a nie jedynie oprocentowanie, wysokość raty czy okres trwania umowy kredytowej powinien być sprawdzany i analizowany przez klientów banków.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, które dotyczą działalności instytucji bankowych, banki zobowiązane są do przedstawiania RRSO w głównych ofertach. Całkowity koszt ma być okazany potencjalnym kredytobiorcom, zanim jeszcze ci zdecydują się podpisać umowę.

Jakie koszty zawiera RRSO?

RRSO to nie tylko miesięczna rata zobowiązania kredytowego, która zawiera część kapitałową oraz odsetkową. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zawiera wszystkie koszty, jakie musi ponieść kredytobiorca. W jej skład wchodzi też ewentualna prowizja, jaką bank pobiera za uruchomienie zobowiązania kredytowego.

Ale to nie wszystko. RRSO zawiera także koszty ubezpieczenia, jakie musi wykupić kredytobiorca. Tutaj sumują się także możliwe opłaty, jakie wiążą się z obsługą zakładanego konta czy obsługą przypisanej do niego karty płatniczej.

Banki, które nie ukrywają całkowitego kosztu kredytu

Cieszy fakt, że Polacy są coraz bardziej świadomi i z dużą dozą rozsądku zarządzają swoimi finansami. Banki nie wprowadzają już w błąd, nie kreują strategii reklamowej na podstawie krzykliwych haseł promocyjnych, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wszyscy pamiętamy kredyt gotówkowy, który cechował się korzystnymi warunkami, ale ograniczenia pisane były najmniejszą czcionką, w najmniej widocznym miejscu.

Dzisiaj banki zmieniły podejście do klienta. Coraz częściej chcemy wiedzieć wszystko o kredycie i pytamy o szczegóły. RRSO stało się zaś karta przetargową, bo klienci w końcu wiedzą, czym jest ten czynnik i z jakimi zobowiązaniami się wiąże. Kredyt gotówkowy nierzadko promowany jest poprzez przedstawienie właśnie RRSO – jeśli wskaźnik jest niski, oznacza to, że bank oferuje naprawdę korzystne warunki.

Podsumowanie

O kredytach gotówkowych wiemy coraz więcej. Statystyki potwierdzają, że większość kredytobiorców wie, czym jest czynnik RRSO. Mamy świadomość, że właśnie na ten wskaźnik powinniśmy zwracać uwagę, podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu w konkretnym banku.

By poznać najkorzystniejsze oferty, warto analizować rankingi. To w tego typu zestawieniach plasuje się kredyt gotówkowy, który udzielony może być na najbardziej atrakcyjnych warunkach. Pamiętajmy jednak, że praktycznie w każdym miesiącu banki proponują nowe oferty. Na szczęście kredytobiorcy mogą swobodnie przenosić swoje zobowiązania do innych instytucji. Dzięki temu nie tracą na kredytach, które zaciągnięte zostały już jakiś czas temu, a które mogłyby generować zbyt wysokie koszty.

Powiązane artykuły