LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Koszule męskie i koszule damskie – jakie są dla nich najlepsze materiały?

Spis treści

Zarówno koszule męskie, jak i koszule damskie to świetny element garderoby, którego popularność chyba nigdy się nie skończy. Koszule towarzyszą nam już od bardzo dawna i to w wielu różnych formach – od tych bardziej eleganckich, do zupełnie casualowych wyborów. Żeby jednak wybrać odpowiednią koszulę względem naszych potrzeb i wymagań, konieczny jest dobór właściwego materiału. Z jakich materiałów mogą być robione koszule i które z nich będą dla nas najlepszym wyborem?

Jaki powinien być idealny materiał na koszule męskie i koszule damskie?

Zarówno koszule męskie jak i koszule damskie, to bardzo uniwersalny element garderoby. Sprawdzą się świetnie, kiedy wybieramy się na jakieś bardziej odświętne i eleganckie okazje, takie jak ślub czy studniówka, jednak ich codzienne wersje są nie do przecenienia przy mniej formalnych okazjach. Sportowa koszula będzie świetnie wyglądała przykładową ze skórzaną kurtką i doda do takiego zestawu nieco elegantszego sznytu.

Pomimo uniwersalności koszul pamiętajmy, że nie sprawia ona, że koszule męskie i koszule damskie można zakładać zupełnie dowolnie. Znaczenie ma tutaj rodzaj i stopień formalności koszuli, na które składa się masa czynników. Podstawowe z nich to oczywiście krój i kolor, jednak przy koszulach znaczenie może mieć też materiał czy nawet splot nici. Są takie materiały, których luźniejszy wygląd wręcz prosi się o to, by zastosować je przy mniej formalnych okazjach, natomiast inne z nich, są zawsze odpowiednio gładkie i eleganckie. Jakie materiały możemy wybrać, jeśli chodzi o koszule damskie i koszule męskie?

Koszule damskie i koszule męskie – materiały

Jeśli chodzi o materiały, z jakich mogą być wykonane koszule męskie i koszule damskie, to wybór jest na tyle ogromny, że omówienie każdej możliwości nie byłoby możliwe. Skupimy się więc na tych najbardziej popularnych – koszule męskie z tych materiałów będzie można znaleźć bez wysiłku w praktycznie każdym sklepie z modą męską i damską.

Bawełna

To zdecydowanie najpopularniejszy materiał włókienniczy, znany nam już właściwie od czasów starożytnych. Najprawdopodobniej większość ubrań, jakie gromadzimy w swoich szafach i półkach, są wykonane z bawełny, lub przynajmniej posiadają jakąś jej domieszkę. Co więcej, z bawełny produkuje się nie tylko odzież, ale też pościel czy wiele innych tkanin.

Wpływ na taką popularność tego materiału mają zdecydowanie właściwości bawełny. To niezwykle uniwersalny materiał – grube bawełniane sploty są świetne, kiedy zależy nam na utrzymaniu właściwego poziomu ciepła, natomiast jej cienkie warstwy zapewnią nam przewiew. Bawełna jest też odporna na zagniecenia, przetarcia czy wysoką temperaturę – dzięki temu koszule męskie i koszule damskie wykonane z bawełny, będą mogły służyć nam przez długie lata.

Len

Najbardziej przewiewne koszule damskie i koszule męskie są wykonywane z lnu. Ten materiał cechuje się świetnymi właściwościami, jeśli chodzi o jego oddychanie. Jest niesamowicie przewiewny, co docenią wszystkie osoby, które chciałyby zakładać koszule także w cieplejsze dni.

Chociaż główną zaletą włókien lnianych jest ich przewiewność, korzyści płynących z noszenia lnu jest znacznie więcej. To materiał przyjazny dla alergików, antybakteryjny i cechujący się dużą higroskopijnością, czyli wsiąkliwością wody.

Flanela

Koszule męskie i koszule damskie wykonane z flaneli to świetny dodatek do każdej szafy. Flanelę pierwsi docenili drwale i robotnicy a nieco później znalazła także swoje miejsce w popkulturze, za sprawą muzyki rockowej. Ten element ubioru jest świetnym rozwiązaniem na wszystkie casualowe okazje, na co niezaprzeczalny wpływ mają też właściwości flaneli.

Flanela jest zazwyczaj połączeniem bawełny z wełną lub kaszmirem. Jedną z jej największych zalet jest wyjątkowo gruby splot, który przekłada się na dobre właściwości termiczne – ten materiał to wręcz książkowy wybór na jesienno-zimowe stylizacje.

Oxford

To idealny materiał dla tych, którzy cenią sobie wygodę nie tylko w noszeniu, ale także podczas prasowania. Oxford to gruby i sztywny materiał, który będzie wyglądał świetnie nawet w sytuacji, kiedy na jego powierzchni pojawią się pierwsze zagniecenia. Koszule męskie i damskie wykonane z oxfordu to świetna opcja przede wszystkim na mniej formalne okazje. 

Powiązane artykuły