LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Jaką jednostkową chorobową jest bruksizm?

bruksizm choroba

Spis treści

Do lekarzy trafia coraz więcej pacjentów chorujących na bruksizm. Ta jednostka choroba jest bardzo specyficznym zjawiskiem przez który wiele osób nie może prowadzić normalnego trybu życia.

Czym jest bruksizm?

W Europie bruksizm rok rocznie przybiera na sile. Szacuje się, że aktualnie to problem już aż 11 do nawet 21 procent populacji europejskiej. Bruksizm najogólniej rzecz ujmując polega na nocnym tarciu zębami. Pacjent robi to mimowolnie i tylko nocą. Jest to uciążliwe nie tylko dla niego samego ale również i dla jego najbliższych. Bardzo często dźwięk tarcia o siebie zębów powoduje, że inne osoby nie mogą w nocy spać.

Aktualnie bruksizm uważa się za jednostkę chorobową złożoną. Klasyfikuje się ją jako chorobę psychosomatyczną a nie jak to miało miejsce jeszcze jakiś czas temu tylko za chorobę stomatologiczną. Na dzień dzisiejszy poszukuje się podłoża tej choroby zupełnie gdzie indziej. Walkę z tą chorobą toczy więc szereg specjalistów z różnych dziedzin – zazwyczaj są to neurolog, stomatolog i osoba zajmująca się zaburzeniami natury psychicznej czyli np. psychoterapeuta.

Bruksizm to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych ale również i dzieci. Warto jednak mieć przeświadczenie, że u dzieci leczenie bruksizu Ruda Śląska – https://www.motylclinic.pl/zabiegi/bruksizm/ niekoniecznie musi zostać wdrożone. W ich przypadku często przechodzi on samoistnie. Równie często bruksizm u dzieci powodowany może być przez niepokój wzbudzony przez pasożyty. Po ich usunięciu przechodzą również objawy bruksizmu.

Przyczyny powstawania bruksizmu

Przyczyn nadmiernego zgrzytania zębami i ich zaciskania może być wiele. Nie do końca są znane wszystkie. Do najpopularniejszych należą:

  • nadmierny stres,
  • niewykryte alergie,
  • przerost migdałków,
  • zaburzenia natury psychicznej tj. np. stany lękowe, autyzm czy ADHD,
  • niedobór witamin z określonej grupy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroba refluksowa,
  • leki z niektórych grup np. leki psychotropowe.

Wdrożenie leczenia

Leczenie brusizmu Ruda Śląska zawsze odbywa się wieloczynnikowo. Z jednej strony podejmuje się go stomatolog, który pod danego pacjenta wykonuje specjalistyczne szyny, które zapobiegają tarciu o siebie zębów w czasie snu. Szyny muszą być idealnie dopasowane, aby całkowicie zapobiegały wypadaniu ale też, aby chroniły zęby przed tarciem. Z drugiej zaś strony często o konsultacje prosi się neurologa czy psychoterapeutę, która ma pomóc usunąć przyczyny psychiczne.

Jedną z bardzo popularnych metod w leczeniu bruksizmu jest również stosowanie botoksu. Osłabia się za jej pomocą żwacze. Minusem tej metody jest fakt, że ulgę odczuwa się dopiero po kilku dniach i zabieg należy powtarzać. U większości pacjentów konieczne jest zastosowanie więcej niż dwóch zabiegów. Często wymagane jest podanie preparatu kilka lub nawet kilkanaście razy.

Powiązane artykuły