LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Jakie konsekwencje ma brak leczenia zęba?

konsekwencje nieleczenia zebow

Spis treści

Gdy ząb nie jest leczony, może powodować to wiele poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są konsekwencje nieleczenia zęba?

Próchnica zębów

Jeśli ząb, który został zniszczony przez próchnicę, nie jest leczony, może ona postępować i rozprzestrzeniać się głębiej w strukturę zęba.

Może to spowodować bardziej rozległe uszkodzenia, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się większych problemów, między innymi takich jak duże ubytki, bóle zębów, konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Infekcja w jamie ustnej

Nieleczona próchnica może dotrzeć do miazgi zęba, która obejmuje nerwy i naczynia krwionośne. Może to prowadzić do infekcji lub ropnia zęba, charakteryzującego się silnym bólem, obrzękiem i tworzeniem się kieszonki wypełnionej ropą.

Infekcje mogą rozprzestrzeniać się na otaczające tkanki, a nawet wpływać na kość szczęki, jeśli nie są leczone, dlatego problem ten może być bardzo poważny i wymagać szybkiej i niekiedy bardzo drogiej interwencji stomatologa.

Rozprzestrzenianie się infekcji na cały organizm

Infekcje zębów mogą potencjalnie rozprzestrzeniać się poza ząb i kość szczęki. Bakterie mogą dostać się do krwioobiegu i powodować infekcje ogólnoustrojowe, wpływając na inne układy ciała.

Wobec tego brak leczenia zęba może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla osób z osłabionym układem odpornościowym. Przykładowo problemem staje się większe ryzyko infekcji układu krążeniowego, serca, układu oddechowego.

Skorzystaj ze skutecznego i bezbolesnego leczenia zębów – stomatolog Pyskowice – https://www.wa-dental.pl/stomatolog-pyskowice – umów się na wizytę już teraz!

Utrata zęba

Ciężka próchnica lub infekcja może prowadzić do utraty zębów. Kiedy uszkodzenie staje się nieodwracalne, ekstrakcja może być jedynym rozwiązaniem w danej sytuacji.

Utrata naturalnego zęba może mieć wpływ na zdolność żucia, mowę i wygląd. W takim przypadku wskazane jest wykonanie leczenia protetycznego.

Zmiana położenia sąsiednich zębów

Jeśli ząb zostanie utracony lub usunięty i nie zostanie zastąpiony przez protezę, w takim przypadku sąsiednie zęby mogą zacząć się przesuwać lub pochylać w kierunku pustej przestrzeni.

Może to powodować problemy ze zgryzem i trudności z higieną jamy ustnej, prowadząc do dalszych problemów z zębami.

Uszkodzenie kości szczęki

Po wypadnięciu albo usunięciu zęba może również dojść do uszkodzenia kość szczęki. Kość szczęki wymaga stymulacji przez korzeń zęba, aby zachować swoją gęstość. Bez tej stymulacji tkanka kostna może się osłabić, co może prowadzić do zmian w strukturze kostnej oraz zmian w wyglądzie twarzy i trudności z przyszłymi zabiegami dentystycznymi, takimi jak implanty lub protezy.

Powiązane artykuły