LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Ciężarna suczka – jak dbać o psa w ciąży?

Spis treści

Suka w ciąży, tak jak kobieta, potrzebuje szczególnego traktowania. Nie należy oczywiście przesadzać, ale jednak warto zadbać o swojego psa w taki sposób, by czuł, że jest zaopiekowany i bezpieczny. O czym trzeba pamiętać?

Prawidłowe żywienie

W pierwszym okresie ciąży (http://duowet.net/rozrod/) suka powinna dostawać taki pokarm, jaki spożywała wcześniej. Jej potrzeby pokarmowe między 5 a 6 miesiącem ciąży nie zmieniają się diametralnie, a więc podejście, że należy karmić psa podwójnie, nie jest właściwe. Może skutkować niekorzystną nadwagą, co następnie utrudni okres ciąży i późniejszej rekonwalescencji. Inaczej sprawa się ma, kiedy mamy do czynienia z suką w drugiej połowie ciąży, czyli po 6 miesiącu (ciąża u suki trwa w sumie 9 tygodni). Wówczas należy nieco zwiększać rację pokarmową. Ponadto warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość karmy podawanej ciężarnej suce. Po pierwsze istotna jest zawartość mięsa w karmie. Dobra karma zawiera ok. 50% mięsa lub więcej. Zdrowe też są ryby i tłuszcze zwierzęce występujące w karmie. To one zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i wpływają pozytywnie na ogólną kondycję zdrowotną psa.

Opieka weterynarza

Poza właściwym żywieniem, musimy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza (http://duowet.net/). Szczególnie ważne są badania diagnostyczne suki. Powinien być badany kał psa pod kątem pasożytów. Jeśli pasożyty występują w kale psa, to konieczne jest tak zwane popularnie odrobaczenie. Ponadto – jeszcze przed zajściem suki w ciążę – muszą być wykonane wszystkie niezbędne szczepienia, które zapewnią psu ochronę przed chorobami zwierzęcymi, takimi jak chociażby nosówka.

Po ciąży

Suka jeszcze przez jakiś czas po urodzeniu szczeniąt będzie wymagała większej uwagi i opieki. Wtedy karma powinna dostosowana dla suk w okresie laktacji. Poza kwestią żywienia, trzeba też skupić się na ograniczeniu aktywności psiej mamy. Unikajmy więc długich i energicznych spacerów, psich wybiegów czy nadmiernie obciążających organizm psa zabaw. Suka po urodzeniu szczeniąt wymaga większego spokoju i odpoczynku. Nie zapominajmy o tym.

Powiązane artykuły