LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Jak poprawić wygląd kobiecych okolic intymnych

Spis treści

Wraz z wiekiem, skóra traci swoją sprężystość, pojawiają się pierwsze oznaki braku kolagenu, oraz elastyny. Ciało każdego człowieka zmienia swój wygląd, tak samo jest w przypadki narządów rodnych, a konkretniej warg sromowych. Coraz częściej kobiety decydują się na plastykę warg sromowych za pomocą kwasu hialuronowego. Na czym polega taki zabieg? I w jakim celu się go wykonuje?

Wargi sromowe i ich rola ochronna

Wbrew pozorom wargi sromowe większe, pełnią ważne funkcję dla narządów płciowych kobiet. Główną rolą warg sromowych, jest ochrona mechaniczna przed uszkodzeniami pochwy, a także ochrona przed infekcjami czy podrażnieniem. Dolegliwości kobiece związane z ubytkiem tkanki tłuszczowej, kolagenu oraz włókien elastyny mogą prowadzić do swędzenia, pieczenia, infekcji czy atrofii. Atrofia jest dolegliwością, która spowodowana jest właśnie dużym ubytkiem komórek oraz tkanek, które następnie wpływają na zmniejszenie narządu lub części ciała. W tym przypadku są to wargo sromowe. 

Na czym polega taki zabieg i jakie są do niego wskazania?

Plastyka warg sromowych kwasem hialuronowym, jest zabiegiem z dziedziny ginekologii estetycznej. Taki zabieg można wykonać w Warszawskiej klinice OTCO. Cały zabieg polega na podaniu kwasu hialuronowego w wargi sromowe, tak aby nabrały odpowiedniego kształtu, oraz naturalnej wielkości. Warto również zaznaczyć, że takim zabiegiem można wyrównać również asymetrię warg sromowych. Wskazaniem do zabiegu są:

 • Atrofia
 • Hipotrofia
 • Wiotkość
 • Przerośnięty wzgórek łonowy
 • Sucha skóra łechtaczki
 • Utrata objętości
 • Blizny po nacięciu krocza
 • Własne upodobania ( chęć zmiany wyglądu warg)

Menopauza i jej skutki wpływające na wygląd warg sromowych

Często kobiety wstydzą się wyglądu swoich warg sromowych, jednak warto konsultować takie zmiany wyglądu, czy dolegliwości okolic intymnych. Prócz estetyki, konieczne jest zadbanie o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. Modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowych, jest zabiegiem bezpiecznym, ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób występuje w naszym organizmie. Dlatego ryzyko uczulenia, czy powikłań jest znikome. 

Przebieg zabiegu oraz przeciwwskazania do jego wykonania

Zabieg jest krótki, trwa maksymalnie 30 minut, i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem konieczna jest dokładna depilacja okolic intymnych. Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, dokładnie zdezynfekuje nasze wargi sromowe, oraz dobierze odpowiednią ilość kwasu hialuronowego. Następnie za pomocą igły lub specjalnej kaniuli rozpocznie iniekcję kwasu w wargi sromowe.

Po podaniu kwasu hialuronowego, konieczne jest dokładnie rozprowadzenie podanego preparatu. Plastyka warg sromowych kwasem hialuronowym, powinna dać naturalne efekty, dlatego ważną kwestią jest podanie odpowiedniej ilości kwasu. 

Do przeciwwskazań zaliczamy:

 • Infekcje intymne
 • Ciążę
 • Karmienie piersią
 • Stany zapalne 
 • Cukrzyca
 • Choroba nowotworowa

Przed każdym zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej, lekarz wykona badania, na podstawie których podejmuje decyzję o plastyce warg. 

Zalecenia po zabiegu i pierwsze efekty

Efekty widoczne są bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Wargo sromowe są pełniejsze, jędrne oraz nabierają odpowiedniego kształtu. Dodatkowo po zabiegu, pełnią funkcje ochronne o których pisano wyżej.  Taki efekt utrzymuje się od 2 do 3 lat, w zależności od naszego organizmu.  Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Jednak trzeba mieć świadomość iż ingerencja w wargi sromowe może przez kilka dni powodować:

 • Opuchliznę
 • Ból
 • Zaczerwienienie
 • Uczucie tkliwości
 • Zasinienie

Wszystkie te skutki ustępują samoczynnie po kilku dniach. W tym czasie warto zrezygnować z solarium ,basenu, jazdy konnej, siłowni czy fitnessu. Zaleca się również wstrzemięźliwość seksualną do 7 dni.

Zalety zabiegu – czy warto się zdecydować?

Wiele kobiet decyduje się na zabieg, i regularnie go powtarza, nie tylko z powodów zdrowotnych, ale również dla swojego lepszego samopoczucia. Pacjentki po zabiegu prowadzą aktywne życie seksualne, bez wstydu czy dyskomfortu. Dodatkowo podczas plastyki warg sromowych kwasem hialuronowym, można uwrażliwić łechtaczkę za pomocą tego samego preparatu.  Największe zalety zabiegu to:

Bezinwazyjność – zabieg jest bezpieczny, a podany kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszego ciała. 
Komfort – zabieg jest krótki i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji 
Szybkość działania – efekty widoczne są od razu
Cena – poprawa wyglądu oraz walorów zdrowotnych bez wydawania zbędnych pieniędzy na preparaty apteczne. Inwestujesz raz na kilka lat
Estetyka – nie musisz się wstydzić wyglądu warg sromowych 

Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegu, lub potrzebujesz konsultacji OTCO CLINIC w Warszawie zaprasza do kontaktu, lub na konsultację.

Powiązane artykuły