LIFESTYLE NEWS

- lifestyle blog -

Profilaktyka próchnicy

Spis treści

Próchnica zębów jest jedną z chorób cywilizacyjnych, ogromnym problemem w wielu krajach i obejmuje około 60-90 % dzieci w wieku szkolnym oraz zdecydowaną większość dorosłych.

Próchnica z definicji jest demineralizacją twardych tkanek zębów, do których dochodzi na skutek kontaktu z kwasami wytwarzanymi w jamie ustnej. Przyczyną tej choroby jest też utrata przez organizm minerałów, takich jak wapń i wypłukiwanie fosforanów ze szkliwa zębów i zębiny. Wbrew pozorom, nie tylko cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy, także pikantne i kwaśne potrawy.

Jak przeciwdziałać?

Przede wszystkim higiena jamy ustnej, czyli prawidłowe szczotkowanie zębów, mycie języka i dziąseł. Ważne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz używanie płynu do płukania jamy ustnej z zawartością fluoru. Płyn dociera wszędzie tam, gdzie nie dotrze szczoteczka do zębów i zapewni nam dokładniejszą ochronę.

Zasady

Jeśli będziemy się trzymać poniższych zasad, z całą pewnością zmniejszymy prawdopodobieństwo zaawansowanej próchnicy, a w konsekwencji poważniejszego leczenia, nawet tak inwazyjnego jak leczenie kanałowe Radom. Przede wszystkim, szczotkujmy zęby trzy razy dziennie lub po każdym posiłku. Ważna jest także technika szczotkowania, nie można wykonywać ruchów poziomych, ani przyciskać zbyt mocno szczoteczki do płytki zęba.

Należy stosować pastę z fluorem i płukać jamę ustna płynem z fluorem. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie pasty Elmex, z aktywnym aminofluorkiem, który to wzmacnia i remineralizuje zęby. Wieczorem, bardzo dokładnie czyśćmy tez przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, z zawartością fluoru.

Jeśli jemy słodycze, to tylko po posiłku, nigdy jako przekąskę między posiłkami. Wbrew pozorom nie tylko cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy, także pikantne i kwaśne potrawy.

Koniecznie także pamiętajmy, że wizyta u dentysta NFZ Radom https://koronadent.pl, dwa razy do roku jest niezbędna aby mieć pewność, iż profilaktyka na co dzień przynosi efekty i aby wyłapać najmniejsze zmiany jak najwcześniej. Leczenie jest wtedy całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo szybkie.

Powiązane artykuły